top of page

Ach ta ceramika...

- czyli słówko o pracowni oraz  podstawowe informacje o ceramice

Ach Studio to pracownia powstała z pasji tworzenia i miłości do rękodzieła.

Ceramika jest jedną z najstarszych i najpowszechniej stosowanych sztuk rzemieślniczych. Choć dzisiaj w wielu mieszkaniach dominują produkty masowej produkcji, w Ach Studio wierzę, że w swym otoczeniu ludzie wciąż pragną znaleźć miejsce na piękno, trwałość i sztukę, w które wkładam nie tylko czas, ale i serce.

Garść porad praktycznych

 

Czego spodziewać się po naszej ceramice?
- Wszystko w Ach Studio jest wykonywane ręcznie. Naturalne są pewne różnice pomiędzy wypiekami - ludzka ręka to skomplikowany mechanizm ;) Małe dziurki i zacieki szkliwa nie są wadą. Zadrapania i rysy mogą pojawić się w trakcie użytkowania i nie są uznawane za defekty. Kolory z tego samego zamówienia mogą różnić sie między sobą, gdyż już 10°C różnicy w temperaturze w róźnych miejscach pieca może wpływać na inny efekt końcowy.  Nawet naczynia wyciskane w formach będą miały pewne nierówności.
Glina w trakcie wypału kurczy się o ok. 3-9% Wyroby z różnych glin, nawet uformowane identycznie, mogą zatem nieznacznie różnić się wielkością (co może być zaskoczeniem, gdy próbujemy "domówić" jakiś element zestawu).

Czyszczenie/konserwacja:
Wyroby glinianie nie wymagają żadnych szczególnych metod konserwacji. Glina czy szkliwo nie reagują ze środkami czystości, niełatwo jest je więc przypadkowo uszkodzić. Warto jednak pielęgnować nasze wyroby delikatnymi środkami czystości jak płyn do mycia naczyń - przy ostrzejszych środkach szkliwo może z czasem zmatowieć.

Naczynia kuchenne:
Używając ceramiki, zwłaszcza w kuchni, pojawia się wiele pytań praktycznych. Nasze wyroby powstają w temperaturach rzędu 800-1200°C. Nie straszny im żaden piekarnik, a już z pewnością nie zmywarka. Warto jednak uważać z nagłymi zmianami temperatury - jak każde naczynie, ceramika może pęknąć gdy wlejemy wrzątek do zimnego. Po umyciu należy wszystko dokładnie wysuszyć przed włożeniem do szafki.

Łazienka:

Wyroby ceramiczne mogą być z powodzeniem stosowane w kontakcie z wodą i środkami myjącymi. Wypalonym skorupom nie szkodzi nawet długotrwałe moczenie.

Jeśli wiesz już dosyć...

Zapraszam do oglądania naszych "skorup" na bieżąco wrzucanych na stronę. Jeżeli nadal nurtują Cię pytania lub chcesz zamówić jeden z wyrobów - zapraszam na stronę kontaktu.

Miłego oglądania ;)

bottom of page